اولین نشست رسانه ای نخستین سمپوزیوم بین المللی طراحی صحنه و لباس تئاتر تهران

مکتب تهران، شنبه ۱۹ دی‌ماه، ساعت ۱۲ با حضور آقایان، اکبر جلیلی (بنیانگذار و دبیر سمپوزیوم)، جواد عاطفه (دبیر علمی)، حسن معجونی و شهرام علیدی (نمایندگان هیئت مشاوران) و طاها ذاکر (طراح پوستر و مدیر هنری) میزبان نشست رسانه ای نخستین سمپوزیوم بین المللی طراحی صحنه و لباس تئاتر تهران بود.

به گزارش مشاور رسانه‌ای سمپوزیوم بین المللی طراحی صحنه و لباس تئاتر تهران، این سمپوزیوم قرار است فروردین ماه ۱۳۹۵ برای نخستین بار در ایران به دبیری اکبر جلیلی با حمایت معنوی، مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سفارت سوئد در ایران، خانه و موزه‌ی آگوست استریندبرگ در سوئد (Strindbergs Museet)، انجمن مراودات فرهنگی ایران و سوئد (ISCEA)، بنیاد استاد محمد، انتشاراتH & S لندن، گروه تئاتر لیو، Atepho Theatre Companyو حمایت کارخانه اسباب بازی ROYDITOY و شرکت نشیمن برگزار خواهد شد، معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه ۱۱ نیز حمایت خود را از سمپوزیوم اعلام نموده و به زودی تفاهم‌نامه همکاری با این معاونت منعقد خواهد شد.

۰۵در ابتدای این نشست، اکبر جلیلی دبیر و موسس سمپوزیوم عنوان کرد: این سمپوزیوم برای اولین بار در ایران با حضور و همکاری اساتید و مشاوران شکل گرفته است. در ابتدا قرار بود سمپوزیوم در دی ماه برگزار شود اما به ۲ دلیل زمان بندی سمپوزیوم تغییر کرد، اول به خاطر بالا بردن کیفیت سمپوزیوم از سطح قبلی برنامه و دلیل دوم از نظر هماهنگی بهتر با مهمانان داخلی و خارجی که خود پروسه‌ای زمان‌بر و در بعضی موارد خارج از دسترس تیم اجرایی می باشد.

وی در ادامه به تشریح بخش های مختلف سمپوزیوم پرداخت:

سمپوزیوم طراحی صحنه و لباس دارای ۵ بخش است:

بخش اول؛ مقالات علمی، پژوهشی (۷ موضوع مقاله)

بخش دوم؛ متن تا اجرا (آگوست استریندبرگ، محمود استاد محمد ، بخش آزاد)

بخش سوم؛ ایده تا اجرا

بخش چهارم؛ طراحی تا اجرا

بخش پنجم؛ علمی آموزشی شامل برگزاری نشست‌ها، کارگاه‌های آموزشی، سخنرانی‌ها، نمایشنامه‌خوانی و برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی است.

در ادامه نشست، جواد عاطفه دبیر علمی سمپوزیوم، در مورد چرایی انتخاب سمپوزیوم به جای جشنواره، نشست، همایش و … گفت: مسئله بازی با واژگان نبوده است و شاید مسئله اصلی در تعریف خود سمپوزیوم و هدف و غایت سمپوزیوم است.

وی ادامه داد: در ایران خیلی سمپوزیوم برگزار نمی شود، شاید به دلیل وسیع و گستره‌ی سمپوزیوم، اینکه سمپوزیوم در خودش نشست‌ها، سخنرانی‌ها، کارگاها، نمایشگاه‌ها و داوری آثار را دارد.

وی یاداور شد، مسئله اصلی این سمپوزیوم این است که در پایان به هدف مشترکی که اعضا در نظر گرفتند برسیم و آن هدف تاثیرگزار باشد.

طبق برنامه ریزی ها سمپوزیوم طراحی صحنه و لباس تئاتر تهران از بهمن ماه شروع و در فروردین ماه به پایان می رسد.

وی همچنین به جوایز اشاره کرد: جوایزی در نظر گرفته شده که به وقتش اعلام می شود.

آثار برتر بخش مقالات به ۲ زبان فارسی و انگلیسی توسط ناشر بین المللی و یک ناشر برتر در ایران منتشر خواهند شد و تلاش بر این است که در وب سایت آمازون قرار بگیرند تا صدای نسل جوان طراحان ایرانی در سراسر دنیا باشد و برای آشنایی بیشتر در دسترس علاقه مندان قرار گیرد. وی همچنین عنوان کرد، بخش بزرگداشتی نیز برای این سمپوزیوم در نظر گرفته شده است، همچنین تو ضیحاتی در مورد انتخاب آگوست استریندبرگ و محمود استاد محمد و مهمانان خارجی ارائه داد.

در ادامه نشست حسن معجونی یکی از مشاوران سمپوزیوم درباره‌ی ضرورت برگزاری کارگاه‌های آموزشی خبر داد: در شرایطی به سر می بریم که خیلی چیزها تغییر کرده و تئاترما مثل سابق وابسته به یکی دو سالن نیست ، مدیریت‌ها گاهی ۲، ۳ اجرا در یک سالن قرار می‌دهند، تعداد اجراها بسیار زیاد شده است، و سالن‌هایی که تا پیش از این به عنوان سالن نمایش شناخته نشده بودند در حال گسترش‌اند، و این شرایط جدید آسیب‌هایی به پیکره ی طراحی صحنه و لباس وارد کرده است. کارگاه هایی که ما در نظر گرفتیم در واقع پیشنهادهای ما به این شرایط جدید است.

۰۳معجونی عناوین کارگاه‌های آموزشی را اینگونه عنوان کرد: نورهای غیر معمول، میزانسن برای تماشاگر، درام در صحنه، ایده تا اجرا، خوانش متن، سالن‌های غیر تئاتری، که اساتیدی چون جلال تهرانی، امیر کوهستانی، صبا کسمایی، شهرام علیدی، محمو رضایی راد و خود بنده کارگاه ها را برگزار می کنیم.

وی در سخنانش بیان کرد: با توجه به این شرایط، گروه تئاتر لیو وظیفه خود می داند که از این سمپوزیوم حمایت کند و با چند تن از نفرات برتر در جشنواره مونولیو همکاری خواهد داشت.

شهرام علیدی فیلمساز و از مشاوران سمپوزیوم در ادامه این نشست اظهار کرد: خیلی خوب است که این تیم حرفه‌ای اتفاق جدیدی را رقم زدند تا جهشی بشود برای طرح این موضوع. وی از رابطه تنگاتنگ هنرهای تجمسمی با هنرهای دراماتیک و ضرورت انتقال این پتانسیل ها به فضای طراحی صحبت کرد.

او همچنین در سخنانش تشریح کرد: با استفاده از هنرهای دیجیتال در طراحی می توان محدودیت‌ها را به امکان تبدیل کرد تا هنرهای دیجیتال علاوه بر جبران این کمبودها، فضاهای جدیدی را ایجاد کند و این چیزی است که سنگ بنای آن را گذاشتیم و امیدواریم شاهد جهشی باشیم برای استفاده از مدیا و هنرهای دیجیتال در طراحی.

علیدی در ادامه سخنانش افزود: در دوره‌های بعد بخش فیلم و تصویر را به سمپوزیوم طراحی صحنه و لباس اضافه خواهیم کرد چون ضرورتش احساس می شود.

در بخش پایانی نشست طاها ذاکر طراح پوستر و مدیر هنری سمپوزیوم اشاره کرد: طراحی کردن برای مقوله ای که خودش به طراحی می پردازد و مشاورانی نظیر قباد شیوا و ایرج رامین فر را در کنار خود دارد پروسه پیچیده‌ای است. وی در ادامه صحبت هایش به تشریح طراحی پوستر پرداخت: در جلساتی که با آقای جلیلی و آقای عاطفه داشتیم به این نتیجه رسیدیم که برای هر بخش پوستر جداگانه ای طراحی کنیم اما یک فرم مشترک داشته باشیم تا هر پوستر به پوستر دیگر اشاره کند.

ذاکر ادامه داد: بخشی از مسئله سمپوزیوم شرایط جدید تئاتر است و بخش دیگر تکنولوژی جدید است و نگاه این سمپوزیوم به سمت آینده طراحی و تکنولوژی است و فکر می کنم علاوه بر طراحان، کارگردانان از این سمپوزیوم لذت بیشتری ببرند.

در پایان نشست جلیلی دبیر سمپوزیوم از تلاش برای مانا و پایدار بودن این جریان سخن گفت و از آقایان شفیعی، تجنگی، و موذن در اخذ مجوز از مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمال تشکر را داشت.