نخستین سمپوزیوم بین‌المللی طراحی صحنه و لباس تهران به پایان رسید.

به گزارش مشاور رسانه‌ای سمپوزیوم، در مراسم پایانی نخستین سمپوزیوم بین المللی طراحی صحنه و لباس تئاتر تهران جواد عاطفه دبیر علمی سمپوزیوم ضمن ارایه گزارشی از شکل گیری و روند برگزاری این رویداد اظهار کرد: تمام تلاش ما برای برگزاری این سمپوزیوم امید به آغازی با شکوه برای ادامه حرکتی هدفمند بوده است. و در دوره ی دوم  رویکرد ما به سمت طراحی صحنه و لباس در سینما خواهد بود.

در ادامه اکبر جلیلی بنیانگذار و دبیر سمپوزیوم ضمن تشکر از تمامی اساتیدی که با این جریان همراهی کردند در بخشی از سخنانش گفت: این سمپوزیوم زمانی آغاز شد که در کلاس‌های استاد ناظاریان دریافتم یک انسان حتی در زمانی که فکر می کند در تصورش نیز طراحی صحنه و لباس نقشی اساسی دارد. هر طراح در هر اثر، مرکز جهان آن اثر است، نقطه توامان آغاز ها و پایان ها. او ارزش های خود را بنا می نهد و هویت اثر را شکل می دهد. پس از آن تحقیق درباره جشنواره ها  و برنامه های مختص طراحی صحنه و لباس را آغاز کردیم و در نهایت با بررسی کمبودها به این نتیجه رسیدیم سمپوزیوم طراحی صحنه و لباس را پایه گذاری کنیم.

جلیلی افزود: می دانیم در این دوره نقصان هایی وجود داشت اما گذر زمان و کسب تجربه از جانب اساتید این رشته یاری‌گر ما خواهد بود تا بتوانیم به سوی بهتر شدن حرکت کنیم. مهمترین هدف ما بیان استقلال طراحی صحنه و لباس و تدوین و تدقیق نگاه آکادمیک بر طراحی صحنه ذوقی و سلیقه ای حاکم است. همچنین تلاش برای رسیدن به یک نگاه علمی و اندیشه ای در طراحی و اجرای یک اثر از آرمان های سمپوزیوم است.

دبیر سمپوزیوم بین المللی طراحی صحنه و لباس تئاتر تهران در پایان سخنانش ضمن تشکر از تمامی کسانی که در این حرکت فرهنگی همراه بودند، عنوان کرد: ما یک فرآیند کاملا مستقل را تجربه کردیم و از تمامی علاقمندان در راستای ادامه راه و ارتقای سمپوزیوم دعوت به همکاری می کنیم. تمام آنچه امروز در ظاهر به پایان می رسد آغازی است برای تلاشی دیگر.

در ادامه این اختتامیه با پخش تصاویری از علی رفیعی، ایرج رامین فر و مریم مجد مترجم کتاب «طراحی صحنه»  تقدیر به عمل آمد که علی رفیعی در این مراسم حضور نداشت اما لوح تقدیر و هدیه ایرج رامین فر و مریم مجد توسط حسن معجونی، فریبرز قربان زاده و اردشیر صالح پور اهدا شد.

همچنین اصغر خلیلی به عنوان نماینده هیات داوران بخش مقالات در بخشی از بیانیه ای که در مراسم قرائت کرد، اظهار داشت: لزوم تحقیق و پژوهش در این حوزه بسیار کارآمد و مهم جلوه می کند که خوشبختانه با برگزاری این سمپوزیوم گام های جدی برای این هنر برداشته شده است.

هیات داوران در بخش مقالات ضمن تکریم از پژوهش های ارسال شده به دبیرخانه بدون اولویت دو اثر با موضوع مکان یابی تئاتر محیطی در فضاهای عمومی شهر تهران توسط علی طهرانچی و بررسی مد مفهومی و نگاهی به جایگاه آن در تئاتر معاصر پژوهشی از مهشید احمدیان  را شایسته تقدیر دانست.

سمپوزیوم در بخش ایده تا اجرا از مریم قاسمی و مریم برزگر بدون اولویت به عنوان نفرات دوم و از الهام شیرانی به عنوان برگزیده ویژه تجلیل کرد.

در پایان این مراسم از اساتید، هنرمندان و تمامی کسانی که در نخستین سمپوزیوم بین المللی طراحی صحنه و لباس تهران همرامی داشتند با اهدا لوح، تقدیر شد.